Rodzaje i rozmiary kartonów do paczkomatu. W co i jak zapakować przesyłkę?

Chcesz nadać paczkę w paczkomacie albo szukasz kartonów do swojego sklepu internetowego? Sprawdź, w jaki karton zapakować przesyłkę i jakie są maksymalne wymiary oraz waga paczek, które możesz wysłać paczkomatem.

Na początek! Kiedy paczkomaty sprawdzą się najlepiej i jakie mają zalety?

Wysyłka paczek do paczkomatów jest bardzo popularną formą dostawy przesyłek zarówno między prywatnymi odbiorcami i nadawcami, jak i w e-commerce. Trudno się dziwić, ponieważ Paczkomaty mają wiele zalet. Są nimi przede wszystkim:

 • Wygoda w odbieraniu i nadawaniu paczek – przesyłkę można wysłać i odebrać o dowolnej porze dnia i nocy, a obsługa systemu jest łatwa i intuicyjna.
 • Niskie koszty i szybka dostawa – przeważnie paczkomaty są tańsze niż usługi firm kurierskich i jednocześnie cały proces dostawy zajmuje mniej czasu niż np. w przypadku wysyłki Poczta Polską. Często sprzedawcy w sklepach online oferują dostawę do paczkomatu w ciągu 1-2 dni roboczych.
 • Duża dostępność – zwłaszcza w miastach paczkomatów jest na tyle dużo, że każdy z łatwością zlokalizuje punkt odbioru znajdujący się w małej odległości od domu.

Paczkomaty są dobrym wyborem przy nadawaniu paczek małych i średnich rozmiarów. W przypadku dużych i ciężkich przesyłek, a także nadawaniu bardzo delikatnych przedmiotów zwykle lepiej zdecydować się np. na usługę firmy kurierskiej. Dlaczego? Między innymi dlatego, że gabaryty skrytek w paczkomatach mają ograniczoną pojemność. Za chwilę przeczytasz więcej o tym, jak wybrać opakowanie do paczkomatu i jak zapakować przesyłkę.

Gabaryty paczek – jakie opakowanie zmieści się do paczkomatu?

Wysyłając paczkę paczkomatem, musisz określić, jaki rozmiar będzie miała Twoja przesyłka i wybrać jeden z trzech dostępnych gabarytów (czyli rozmiarów skrytek). Poniżej znajdziesz maksymalne, zewnętrzne wymiary paczek dla każdego gabarytu:

 • Gabaryt A – maksymalnie 640 x 380 x 80 mm,
 • Gabaryt B – maksymalnie 640 x 380 x 190 mm,
 • Gabaryt C – maksymalnie 640 x 380 x 410 mm.

Dla każdego gabarytu maksymalna waga paczki to 25 kg.

Im mniejszy jest gabaryt paczki, tym tańsza będzie przesyłka. Nie próbuj jednak na siłę wkładać za dużej paczki do za małej skrytki, bo możesz narazić się na dodatkowe opłaty albo zniszczyć zawartość przesyłki.

Wskazówka! Wybierz opakowanie niewiele większe od wysyłanego przedmiotu (chyba że musisz włożyć do kartonu dużo wypełnienia dla zabezpieczenia zawartości). Dzięki temu nie zapłacisz niepotrzebnie za większy gabaryt.

Jak odpowiednio zapakować paczkę? Krok po kroku

Krok 1. Wybierz karton odpowiedni do Twojej paczki i taki, który nie będzie przekraczać dopuszczalnych wymiarów dla poszczególnych gabarytów. Plakaty możesz zapakować do tekturowej tuby.  

Jak wybrać karton do paczkomatu? Przede wszystkim dopasuj jego wytrzymałość do zawartości. Jeśli wysyłasz cięższe lub delikatniejsze przedmioty, możesz postawić na solidny karton np. z tektury falistej. Takie opakowanie dobrze zabezpieczy zawartość przesyłki. Do wyboru masz różne rodzaje kartonów, m.in. kartony klapowe, fasonowe, z automatycznym dnem czy z paskiem klejowym i zrywką. Sposób zamykania jest jednak mniej istotny. Na pierwszym planie zawsze najlepiej postawić jakość wykonania opakowania i grubość tektury.

Krok 2. Zabezpiecz zawartość przesyłki. Włóż do środka wypełnienie, żeby przedmiot w paczce nie obijał się luzem o ściany kartonu i aby nie uległ uszkodzeniu w trakcie transportu.

Czym wypełnić paczkę? Do wyboru masz m.in.:

 • Wypełniacze tekturowe – z tektury gładkiej lub falistej, pociętej na cienkie paski,
 • Folia bąbelkowa – to wybór mało ekologiczny, ale dobrze zabezpiecza zawartość przesyłek,
 • Poduszki z powietrzem – dobrze zabezpieczają lekkie przedmioty i część z nich można recyklingować,
 • Wypełniacz ekologiczny – ma postać małych, lekkich pianek, które rozpuszczają się w wodzie,
 • Papier, wypełniacze kartonowe i tekturowe albo stare gazety – możesz je kupić np. papier w rolkach albo wykorzystać to, co już masz w swoich zasobach.

Krok 3. Solidnie zaklej paczkę. Użyj do tego mocnej taśmy, która nie odklei się w trakcie transportu.

Jeśli szukasz kartonów do paczkomatów, sprawdź naszą ofertę. Możesz też zamówić opakowanie na wymiar, korzystać z indywidualnego konfiguratora. Zapraszamy!