Opakowania z kartonu czy z tektury? Jakie są rodzaje kartonów?

Karton, pudełko tekturowe, opakowanie z kartonu – czy wszystkie te pojęcia oznaczają to samo? Nie. Choć potocznie przyjęło się nazywać wszelkie opakowania z papieru „kartonami”, to karton i tektura różnią się od siebie m.in. grubością, elastycznością i wytrzymałością. Sprawdź, jakie opakowanie będzie najlepsze do transportu, a jakie sprawdzi się lepiej jako pudełko ozdobne.

Opakowania z kartonu. Co to jest karton?

Podstawową różnicą między kartonem a tekturą, jest grubość obu materiałów. Karton jest dosyć cienki i elastyczny. Wykorzystuje się go do produkcji teczek, pocztówek, okładek, torebek prezentowych, opakowań artykułów spożywczych czy lekkich, raczej ozdobnych pudełek. Gramatura kartonu oscyluje w przedziale 160-315 g/m2.

Z kartonu nie powstanie solidne pudło do transportu, ale z uwagi na jego elastyczność, łatwo możesz na nim coś wydrukować.

Karton składa się z jednej warstwy papieru. Wytwarza się go ze ścieru drzewnego (celulozy), a w procesie recyklingu – z makulatury.

Opakowania z tektury. Co to jest tektura lita i tektura falista?

Tektura jest materiałem grubszym i sztywniejszym niż karton, i składa się z kilku warstw masy papierniczej. Żeby arkusz mógł zostać uznany za tekturę, jego gramatura nie może być niższa niż 315 g/m2. Tekturę wykorzystuje się m.in. do produkcji opakowań do transportu czy przekładek do paczek, jako zabezpieczenie cennych lub delikatnych przedmiotów czy sprzętów RTV i AGD, a także w przemyśle meblowym.

Wyróżnia się dwa rodzaje tektury – litą i falistą.

Tektura lita składa się z warstw masy papierniczej o gładkiej strukturze. Jest wykorzystywana przede wszystkim do produkcji opakowań jednostkowych (na pojedyncze produkty). Bywa poddawana kaszerowaniu, czyli oklejana cieńszym papierem dla uzyskania efektów dekoracyjnych. Można także wykonywać na niej nadruki w technologii druku offsetowego. Wszystko to sprawia, że tektura lita świetnie sprawdza się do produkcji opakowań ozdobnych.

Tektura falista powstaje poprzez połączenie warstwy gładkiej z pofalowaną. I to właśnie z niej produkuje się wytrzymałe, solidne opakowania transportowe i zbiorcze (do przechowywania wielu produktów). Jest odporna na uszkodzenia mechaniczne i nacisk w trakcie transportu, dobrze zabezpiecza produkty znajdujące się wewnątrz. Może być poddana obróbce termicznej, co zwiększa jej odporność np. na działanie czynników atmosferycznych czy uszkodzenia mechaniczne.

Opakowania transportowe czy zbiorcze powstają najczęściej z tektury falistej trójwarstwowej, która składa się z dwóch gładkich arkuszy i znajdującej się pomiędzy nimi warstwy pofalowanej. Dostępne są jednak także tektury pięcio-, siedmio- czy nawet dziewięciowarstwowe. Im warstw jest więcej, tym bardziej rośnie sztywność i wytrzymałość tektury, a co za tym idzie, także opakowania.

Zamawiając opakowania, zwróć uwagę, z czego zostały przygotowane – ze zwykłego kartonu (taki nie będzie odpowiedni do transportu), z tektury litej czy z tektury falistej. Do transportu czy jako opakowania zbiorcze polecamy przede wszystkim tekturę falistą, jednak pamiętaj, by dopasować ilość warstw do Twoich faktycznych potrzeb. Jeśli nie wysyłasz bardzo wymagających przedmiotów, ciężkich czy bardzo kruchych i delikatnych, to kartony z tektury trójwarstwowej powinny w zupełności wystarczyć.  

Warto wiedzieć! Recykling kartonu i tektury

Tekturę i karton można poddawać recyklingowi, ponieważ są wykonane z papieru. Zwykle łatwiejsze w recyklingu są pudełka kartonowe, chyba że zostały ubrudzone np. jedzeniem. Są bowiem cieńsze i składają się tylko z jednej warstwy. W przypadku tektury jej warstwy często są ze sobą sklejane lub zawierają wosk, dlatego proces recyklingu może być dłuższy i bardziej skomplikowany. Jednak oba rodzaje opakowań najczęściej należy umieszczać w pojemnikach na papier, pod warunkiem że nie zostały pokryte folią. Zanim wrzucisz opakowanie do konkretnego kosza, sprawdź, czy możesz je przedrzeć. Karton lub tektura będą musiały trafić do pojemnika na odpady zmieszane, jeśli zmieszczone na nich ozdobne elementy będą się ciągnąć i nie dadzą się rozerwać. Zawsze sprawdzaj przepisy dotyczące segregacji śmieci w Twoim mieście.